Życie w wodach słodkich
Zapraszam do obejrzenia filmu "Życie w wodach słodkich"
Wody płynące
Zapraszam do obejrzenia filmu "Wody płynące"
Parki narodowe w województwie pomorskim
Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich (drugim jest Woliński Park Narodowy). Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.
Park Narodowy „Bory Tucholskie” położony jest na południowym skraju historycznego Pomorza. W krainie przyrodniczo - leśnej Bory Tucholskie. W ujęciu etnograficznym położony jest peryferyjnie do Kaszub, a część którą zajmuje, w tym podziale, stanowi Ziemię Zaborską. Celem ochrony przyrody parku jest zachowanie unikalnego w skali Polski i Europy sandrowo-pojeziernego typu krajobrazu z jego naturalną różnorodnością biologiczną.
źródło: https://www.pnbt.com.pl/
Zapraszam do obejrzenia filmów na temat Słowińskiego PN i PN "Bory Tucholskie" produkcji Ministerstwa Klimatu
Zasady zachowania w parkach narodowych
Jak zachowywać się w parkach narodowych?
Na to pytanie odpowie Wam żubr - mieszkaniec jednego z parku - w filmie pt. "Dobre maniery"
Obszary i obiekty chronione
Obszary, które zostały najmniej zmienione przez człowieka są wyjątkowo cenne, podlegają specjalnej ochronie. Tworzy się na nich parki narodowe, krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody i pomniki przyrody.
Parki narodowe tworzone są na obszarach liczących co najmniej 1000 hektarów. Służą one ochronie przyrody tego terenu oraz charakterystycznych cech jego krajobrazu. W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe.
Rezerwaty przyrody obejmują o wiele mniejsze tereny niż parki narodowe. Ochronie w nich podlega cała przyroda np. fragment lasu.
W rezerwatach przyrody chroni się przede wszystkim cenne składniki przyrody ożywionej np. rzadkie gatunki roślin, ptaków lub składniki przyrody nieożywionej np. ciekawie ukształtowane grupy skał.
Parki krajobrazowe to obszary chronione o powierzchni, często większej niż parki narodowe. W obrębie parku krajobrazowego można prowadzić działalność gospodarczą: hodować bydło, uprawiać rośliny, zakładać stawy rybne.
Poniżej zamieszczam mapkę z parkami narodowymi w Polsce.