Zajęcia wychowawcze







 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pogłówkujmy!
Znajdź różnice na obrazkach:) 
Zapraszamy również do rozwiązania krzyżówek :)

 Znajdź cztery różnice

 Znajdź trzy różnice
 Znajdź trzy różnice
 Znajdź dwie różnice
 Znajdź cztery różnice

Znajdź dwie różnice

 PODPOWIEDZI:)









Sudoku jest połączeniem prostych reguł gry z intensywną gimnastyką szarych komórek. Rozwija wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia, a czasem również cierpliwość. Zasady Sudoku nie są skomplikowane - wypełniamy planszę cyframi w taki sposób, by w żadna z nich nie powtarzała się w kolumnach, wierszach i wydzielonych dodatkowo obszarach. Proste i niezwykle trudne zarazem.  Nasz umysł domaga się wysiłku. Jest naukowo udowodnione, że ludzie, którzy gimnastykują mózg żyją dłużej i są sprawniejsi. Uczenie się i nabywanie nowych umiejętności – to w tym przypadku nie tylko przyjemna rozrywka ale również niezwykle skuteczny sposób na podnoszenie sprawności naszego umysłu.
Zapraszamy Was do gry online:)
 

 Drodzy uczniowie
 chcemy Was zaprosić do konkursu plastycznego, którego tematem jest stworzenie pracy pt. "Mój przyjaciel"
 Zdjęcia swoich prac prosimy żebyście wysyłali na adres mailowy: szkolapodstawowanr11sopot@gmail.com
Prosimy o podpisanie prac i życzymy radości podczas ich tworzenia!






Kupując żywność konwencjonalną, czasami trudno zorientować się, co jest zawarte w produkcie. Przyjrzyjmy się mechanizmom tworzenia receptur, które mają zapewnić produktom jak najdłuższą żywotność .Zapraszamy Was do obejrzenia odcinka z serii "Śmietnik w mojej głowie.Sztuka kamuflażu".  Odcinek ten mówi o tym, że należy bardzo dokładnie czytać etykiety! W przerysowany sposób pokazane są mechanizmy tworzenia receptur, które mają zapewnić produktowi najdłuższą żywotność i najlepszą sprzedawalność. Producenci używają dużej ilości barwników, polepszaczy, konserwantów itp., które kumulując się w organizmie powodują stany zapalne oraz choroby o nieznanej etiologii. Poszukiwania na sklepowych półkach doprowadzą do zaskakujących dla większości konsumentów wniosków!

 


 

Drodzy uczniowie. zapraszamy Was do obejrzenia spektaklu   pt. "Zostań przyjacielem" 
                                            
Spektakl pokazany na żywo w ramach iTeatr.tvp.pl to muzyczna historia przyjaźni pingwinki, która uciekła z zoo i żółwia porzuconego przez właścicielkę. Wyreżyserowana przez samego autora Tomasza Mana, historia, w której Pinia i Franciszek spotykają się przypadkiem i przeżywają wiele zabawnych, a czasem groźnych przygód, pełna jest spotykanych po drodze dziwnych stworzeń, nawet duchów kaszubskich lasów.

Na przykładzie nietypowej przyjaźni „Zostań przyjacielem” pokazuje, że jej istotą jest wzajemna akceptacja różnic i bezwarunkowe wsparcie, a dom może okazać się nie tylko fizycznym miejscem, ale po prostu przestrzenią, którą tworzy się razem. „Zostań przyjacielem” to przedstawienie muzyczne, w którym gra nawet… scenografia, której autorką jest Aneta Piekarska-Man. Nad muzyczną stroną przedstawienia pracowali znani w Trójmieście muzycy: Tomasz Antonowicz, perkusjonalista, autor muzyki do spektakli teatralnych, tańca współczesnego, filmu, instalacji artystycznych, który współpracował z muzykami sceny improwizowanej i free jazzowej (m.in. Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem, Markiem Pospieszalskim) oraz Ignacy Jan Wiśniewski, który zajął się przygotowaniem wokalnym aktorów, wielokrotnie nagradzany pianista, realizujący projekty muzyczne między innymi z Michałem Jacaszkiem czy Piotrem Lemańczykiem, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę fortepianu jazzowego oraz korepetycje z wokalistami musicalowymi.





                    Światowy Dzień Ochrony Środowiska


TEATR


Zapraszamy Was do obejrzenia przedstawienia teatralnego. Inspirowana motywami ludowymi baśń, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci.


                       Jak nie czytam jak czytam


Drogie dzieci znajdujecie się na oddziale szpitalnym z daleka od dostępnych wam rozrywek, ale jedna zawsze jest dostępna bez względu na sytuację – jest nią dobra książka. W ramach akcji „jak nie czytam jak czytam” zachęcamy Was do czytania lub słuchania  książek z audiobooka.


Przedstawimy kilka naszych propozycji audiobooków, by umilić Wam czas pomiędzy zabiegami .

David Williams „ Gang godziny duchów”, udowadnia, że z przyjaciółmi żadna sytuacja nie jest straszna.    




Dla małych łobuziaków świetna pozycja to seria z Koszmarnym Karolkiem.


                      

Dla tych co chcą nadrobić zaległości szkolne, polecamy  lekturę szkolną :
„Dynastia Miziołków”.



                                    
Dla chłopców szukających przygód, najlepiej w książce, polecamy pozycję obowiązkową Waszych rodziców i dziadków: ” Przygody Tomka Sawyera „ Marka Twaina.
            


Z kolei dla dziewczynek szukających wrażeń i wzruszeń, zachęcam do przeczytania lub wysłuchania
„ Ani z Zielonego Wzgórza” również pozycję obowiązkową Waszych mam i babć.



Jeszcze jedna pozycja obowiązkowa na naszej liście to ” Mikołajek”, książka o przygodach szkolnych Waszego rówieśnika z przyjaciółmi.


 Pozdrawiam Was wszystkie i zachęcam do odkrywania bogactwa przygód, wrażeń i wzruszeń na łamach książek lub podczas słuchania audiobooków.

ZAPRASZAMY DO GIER:



W ramach dowiedzenia się kilku informacji o sobie na wzajem  zapraszamy Was w wolnej chwili do wspólnej gry:) 
Wystarczy rzucić kostką i odpowiedzieć na pytanie z planszy.


Gra dla spragnionych ruchu:) 
 Rzuć kostką i "sprawdź się". Polecamy również jako grę rodzinną po powrocie ze szpitala. Pamiętaj tylko o swoich możliwościach wysiłkowych i zaleceniach związanych ze stanem zdrowia.


TEATR


Zapraszamy Was drodzy uczniowie do obejrzenia
Spektaklu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pokazanego na żywo w ramach iTeatru. Jest to opowieść o robotach, obiektach kinetycznych, maszynach oraz chmurach nicości i cukrowej wacie. A wszystko to w oparciu o wyobraźnię Stanisława Lema, który stworzył niezwykłą mapę podróży Klapaucjusza i Trurla.






1 CZERWCA -DZIEŃ DZIECKA

W związku z dzisiejszym świętem zapraszamy Was drodzy uczniowie do odświeżenia sobie wiadomości na temat praw dziecka. Poniżej znajdziecie prezentację dotyczącą Konwencji Praw Dziecka. Zachęcamy Was również do wysłuchania piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych z pięknymi i wzruszającymi zdjęciami.


 

 

 
Spot reklamowy kampanii do słów Janusza Korczaka: "Nie ma dzieci są ludzie"


Każdy z nas, i mały, i duży, ma w sobie moc spełniania własnych marzeń. Do każdego celu możemy dojść krok po kroku, a urzeczywistnianiu planów i marzeń pomaga otwarte serce: świadomość uczuć oraz potrzeb.

Zapraszamy Was do wysłuchania bajki pt. "Marzenia się spełniają" 

 


Dzisiaj trochę wiadomości z profilaktyki zdrowotnej
Zapraszamy Was do obejrzenia filmu pt: "Gorzka prawda o cukrze"

W filmie "Gorzka prawda o cukrze" omawiane są różne aspekty związane z cukrem. Opisuje on między innymi procesy związane z niedoborem i nadmiarem cukru w organizmie. Przedstawia także fakty na temat funkcjonowania w naszym cukrowym społeczeństwie obiegowych pojęć, którym ulegamy bezwiednie, od najmłodszych lat, zgodnie z tradycją rodzinną, a nawet kulturową. Ważne jest, aby mieć tego świadomość i umieć dokonać samodzielnego wyboru
 


DLA SPOSTRZEGAWCZYCH :)











Na obrazku są 4 zwierzęta. Tylko 10% osób potrafi je odnaleźć w krócej niż minutę


W tym niepozornym krajobrazie zostały ukryte 4 zwierzęta. Podobno tylko 1 na 10 osób potrafi w minutę odnaleźć na obrazku wszystkie z nich. Jeśli i tobie się to udało, to znak, że masz analityczny umysł. Osoby, które odznaczają się taką cechą, po prostu rozkładają obrazek na czynniki pierwsze i w ten sposób analizują obrazek – fragment po fragmencie.



 A to odpowiedź:









Najlepsze zagadki i łamigłówki. Czy Jesteś w stanie je rozwiązać?





Zapraszamy Was serdecznie do zapoznania się z poniższą prezentacją dotyczącą komunikacji. 
Prawidłowa komunikacja jest kluczem do osiągnięcia wszystkich naszych celów!
W prezentacji znajdziecie propozycje ćwiczeń, do których wykonania Was zachęcamy.

 Jak komunikować się, słuchać i być słuchanym.







Jak wydobywa się emocje 


Zapraszamy Was drodzy uczniowie do edukacji online z Hevelianum. Macie okazję dowiedzieć się z filmików wielu ciekawostek. Na przykład dlaczego przystojniacy dostają krótsze wyroki, co to jest i do czego służy Hyperloop albo jak zostać astronautą. Miłego oglądania!

 Dni Nauki - Agnieszka Rześniowiecka - Błędy poznawcze: dlaczego przystojniacy dostają krótsze wyroki


 Dni Nauki - Aleksandra Kozawska - Jak zostać astronautą?


Dni Nauki - Anna Paszkowicz - Jak COVID-19 wpłynął na amerykański rynek?

 

Dni Nauki - Jakub Lewandowski - Superkomputery w świecie meteorologii i nie tylko

 

Dni Nauki - Dagna Wójciak - Jak Hyperloop może zmienić podróże przyszłości?

 

Profilaktyka zdrowotna

"Jestem Panem swojego Losu"  

Film "Jestem Panem swojego Losu" porusza temat dokonywania wyborów. Deklarujemy, że robimy, mówimy, jemy to co chcemy, ale często tylko tak nam się wydaje, bo nie zdajemy sobie sprawy z przemożnego wpływu na nasze życie wielu elementów: tradycji rodzinnej, otoczenia, telewizji, internetu, reklamy itp. W filmie demaskowane są psychologiczne i społeczne metody wpływania na gusta młodych odbiorców przez producentów żywności. Warto wiedzieć, jak skomplikowane mechanizmy oddziaływania na podświadomość uruchamiane są przy sprzedaży chociażby... zwykłych batoników!

 

 



































18 MAJA OBCHODZIMY 100 ROCZNICĘ URODZIN
PAPIEŻA JANA PAWŁA II


"Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie." 
 

ZAPRASZAMY WAS SERDECZNIE DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PONIŻSZYM TEKSTEM

JAN PAWEŁ II



TEATR WYBRZEŻE

Zapraszamy Was do linku poniżej i wirtualnego spaceru po Tetrze Wybrzeże

TEATR WYBRZEŻE



15 MAJA DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI


Drodzy uczniowie, zbliża się Dzień Polskiej Niezapominajki.


Foto: Hans (Pixabay.com)
W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka i miłości do Ziemi.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski. Prowadząc audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Porą zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie.

Święto to ma podwójne znaczenie.
  • Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz czując, że porywa go nurt rzeki, krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd nazwa niezapominajka.
  • Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach i różnorodności polskiej przyrody oraz o ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest zwrócenie uwagi na fakt, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody, ale także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w nieodpowiednich miejscach.

Zapraszam Was do obejrzenia filmu o walorach polskiej przyrody, pt. Życie lasu.

Miłego oglądania
Beata Butowska


Zapraszamy Was na chwilę relaksacji i wysłuchanie następujących utworów:
" Mała Armia Janosika "  - " Tyle było dni "  - ( wersja na czas pandemii )
       - muzyczna refleksja na dziś.. (teledysk)



Muzyka klasyczna J. S. Bach




 

Drodzy uczniowie, przedstawiam wam propozycję popracowania nad swoim poczuciem wartości.
Mam nadzieję , że podejmiecie trud poznania siebie, by móc realizować marzenia i odnosić sukcesy
w życiu.










Drodzy uczniowie!
Chcielibyśmy Was dzisiaj zaprosić do wirtualnego zwiedzenia Muzeum Sopotu. Wielu z Was zapewne wie i pamięta z poprzednich pobytów w szpitalu, że Muzeum Sopotu jest bliskie sercu naszej szkoły. Od wielu lat współpracujemy z pracownikami muzeum. Regularnie organizowaliśmy warsztaty muzealne oraz spacery z przewodnikiem po kurorcie. W czasie tych niezapomnianych spotkań mogliście poznawać historię miasta, podziwiać jego zabytki i architekturę oraz wysłuchać wielu ciekawych opowieści od naszych zaprzyjaźnionych Pań przewodniczek.
Zanim udamy się na wirtualny spacer  zapraszamy Was do odświeżenia sobie kilku informacji dotyczących historii powstania muzeum. Do tych którzy nie mieli jeszcze okazji wybrania się z nami osobiście na taki historyczny spacer mówimy:  "Jeszcze wszystko przed Wami" :)
Muzeum Sopotu jest muzeum historycznym. Zostało założone w 2001 roku. Placówka dokumentuje historię miasta i regionu w ekspozycji stałej i wystawach czasowych.
Założone z okazji 100-lecia miasta muzeum mieści się w zabytkowej willi Claaszena z 1903, ul. Poniatowskiego 8, róg al. Wojska Polskiego, wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernesta Claaszena. Pierwszy właściciel był z zamiłowania kolekcjonerem antyków i dzieł sztuki, rodzinną pasją Claaszenów była gdańska sztuka i kultura.
W ramach adaptacji i prac konserwatorskich (2001-2006) przywrócono pierwotny stan budynku oraz wzbogacono go o nowe funkcje związane z działalnością muzeum. Reprezentacyjne pomieszczenia na parterze, odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej, podarowanej w 2001-2003 przez córkę pierwszego właściciela willi Ruth Koch (de domo Claaszen) mieszczą stałą ekspozycję zabytkowych wnętrz mieszczańskiej rezydencji z epoki. Na piętrze w dawnych sypialniach mieszczą się wystawy zmienne, na poddaszu ulokowano pracownie i biura. Muzeum jest położone kilkanaście metrów od plaży, w ciągu popularnego wśród turystów pasa nadmorskiego.
Muzeum gromadzi zbiory malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki, rzemiosła artystycznego oraz archiwalia związane z miastem i regionem: fotografie, dokumenty, mapy, pocztówki i publikacje. Muzeum zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych, odbywają się tu odczyty, wykłady, projekcje filmów, koncerty (również plenerowe w ogrodzie), wieczory literackie i spotkania autorskie. Muzeum redaguje i wydaje Kronikę Muzeum Sopotu, opisującą dzieje miasta i sopocian.

A teraz zapraszamy Was na wirtualny spacer życząc wielu pozytywnych wrażeń😊 

Pierwszy link jest do zwiedzenia willi, w której mieści się muzeum oraz jej wystaw.                             Drugi link to film do wirtualnego spaceru historycznego  trasą : Muzeum Sopotu w stronę Grand Hotelu, mijając willę Basnera, Łazienki Południowe i molo

Jeśli macie ochotę to podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami, emocjami, wrażeniami z tego spaceru.



Drodzy uczniowie!
Tematem naszego dzisiejszego spotkania będzie  kultura na co dzień .